Eurowizja – dla jednych konkurs z wieloletnimi tradycjami, dla innych festiwal europejskiego kiczu. I choć zdania na jej temat są podzielone, to co roku gromadzi przed telewizorami miliony widzów ze Starego Kontynentu. Historia polskiego uczestnictwa w tym konkursie sięga roku 1994. Jak wyglądały dotychczasowe polskie podejścia? Zapraszam do przeglądu polskich występów w Eurowizji.

Edyta Górniak – “To nie ja” 1994r.

Od debiutu Edyty Górniak w Dublinie minęło już 16 lat, a wciąż nikomu jak do tej pory nie udało się zbliżyć do tamtego osiągnięcia. Wokalistka zajęła 2 miejsce z balladą “To nie ja”. Kompozycja przygotowana przez Stanisława Syrewicza i Jacka Cygana zyskała uznanie wśród europejskiej publiczności. Nie każdy wie, że niewiele brakowało, aby nasza reprezentantka została zdyskwalifikowana za wykonanie na próbie angielskiej wersji. Na szczęście udało się zaprezentować utwór i finalnie udało się wejść na podium.

Justyna Steczkowska – “Sama” 1995r.

Rok później barwy kraju postanowiła reprezentować Justyna Steczkowska. Oczekiwania w Polsce były wysokie. Steczkowska zdecydowała się na utwór niewpisujący się w festiwalowe ramy. Naszej piosenkarce przypadł zaszczyt otwarcia tamtego festiwalu i być może to był jeden z czynników, który sprawił, że utwór “Sama” znalazł się na 18 miejscu. Mimo, że nie udało się powtórzyć sukcesu to mimo tego odważyliśmy się wprowadzić do Eurowizji odrobinę świeżości.

Kasia Kowalska – “Chcę znać swój grzech…” 1996r.

W 1996 roku na konkurs Eurowizji w Norwegii udała się Kasia Kowalska z piosenką “Chcę znać swój grzech…”. I choć utwór ten znalazł się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Polskiego Radia, to występ znalazł się na odległym 15 miejscu. Podobnie jak w przypadku Justyny Steczkowskiej mogło zaważyć niedostosowanie się do trendów muzycznych panujących wówczas na festiwalu.

Anna Maria Jopek – “Ale jestem” 1997r.

Eurowizja w 1997 roku odbyła się ponownie w Dublinie, a polską kandydatką do zdobycia nagrody była Anna Maria Jopek. Podobnie jak w poprzednich latach postawiono na spokojną kompozycję. Tym razem zdecydowaliśmy się na folkową balladę. W rezultacie Polska zajęła 11 miejsce, a występ przyniósł Annie Marii Jopek liczne propozycje kontraktów płytowych.

https://www.youtube.com/watch?v=piD3PP1QDBQ

Sixteen – “To takie proste” 1998r.

Reprezentantami Polski w 1998 roku był zespół Sixteen na czele z Renatą Dąbkowską. Zaprezentowali oni publiczności zgromadzonej w Birmingham utwór pt. “To takie proste”. Niestety sukces w Eurowizji nie okazał się prosty, jak mógł wskazywać na to refren. W rezultacie zajęliśmy wtedy 17 miejsce co zostało przyjęte w kraju, jako kolejną porażkę.

Mietek Szcześniak – “Przytul mnie mocno” 1999r.

Pierwszym mężczyzną, który wystąpił w Konkursie Piosenki Eurowizji był Mietek Szcześniak. Tym razem zdecydowano się najpierw przygotować piosenkę, a następnie wybrać odpowiedniego reprezentanta, który sprosta zadaniu. Szcześniak podobnie jak poprzednicy nie podbił Europy ostatecznie plasując się z utworem “Przytul mnie mocno” na 18 miejscu.

Tak prezentowali się polscy uczestnicy Konkursu Piosenki Eurowizji lat 90. Polska mimo iż wtedy stawiała swoje pierwsze kroki w tym wydarzeniu to w większości przypadków starano się dobierać przemyślane kompozycje. Nie każdy z występów okazał się sukcesem w Europie lecz tytuły takie jak “To nie ja”, czy “Ale jestem” wpisały się w historię polskiej muzyki rozrywkowej.

Kolejne części cyklu “Polskie próby podboju Konkursu Piosenki Eurowizji” już niebawem.

Zobacz też mój ostatni artykuł: http://www.altermusic.pl/dua-lipa-future-nostalgia/


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *